15.11.2016  |  Tomáš Bušek

Akvizice zákazníka podle návodu JAK SBALIT ŽENU - 3. část

KTEŘÍ MUŽI (OBCHODNÍCI) ODPUZUJÍ?

Akvizice zákazníka podle návodu JAK SBALIT ŽENU - 3. část

Znáte to. Někdo nás zaujme ihned a sami vyvíjíme iniciativu, abychom byli v jeho blízkosti a mohli s ním dále komunikovat a někdo se může snažit sebevíc a má smůlu. Existují lidé, kteří nejsou od pohledu „naši“. Já se musel vždy snažit a psát básně, aby o mne holky měly zájem. Kamarád Marcel se pouze usmál a dívka, které jsem zrovna recitoval se šla bavit s ním. Ve své mužské potřebě soutěžit doufám, že jsem alespoň úspěšnější obchodník.

Teď vážně. POŽÁDAL JSEM ŽENY VE SVÉM OKOLÍ, ABY MI NAPSALY, CO JE ODPUZUJE, KDYŽ SE JE NEZNÁMÍ MUŽI SNAŽÍ ZAUJMOUT. Z obchodního hlediska je to stejné jako otevírání dveří zákazníka. POTŘEBUJEME ZAUJMOUT, CHCEME ZÍSKAT ČASOVOU A POZORNOSTNÍ INVESTICI DRUHÉ STRANY.

Stejně jako v obchodě máme velmi často pouze jednu možnost. Pokud jí zpackáme, zavíráme si na nějakou dobu dveře.

Na můj dotaz mi nakonec odpovědělo 37 žen. Většina z nich mi byla známá, ale na LinkedIn mi reagovali i zcela neznámé ženy. A zde je výsledek toho, čemu bychom se měli při oslovování ženy i zákazníka vyhnout:

1. SLIZOUN

Nejčastěji se v reakcích žen objevuje slizoun. Můžeme ho rozdělit na dvě skupiny. Slizoun vzhledem a slizoun chováním. Protože se v obchodě už jen minimálně vyskytují pozůstatky devadesátých let (fialové sako, mokasíny s bambulkami a bílé froté ponožky s překříženými tenisovými raketami a nápisem sport) a přestala se nosit i přehazovačka, zaměřím se na slizouna chováním. Slizoun chováním se nejvíce projevuje zdrobnělinami. Nejsou mu cizí věty jako: “Mám vaší vizitečku, tak vám zpracuji nabídečku a pošlu vám jí do mejlíčku.“ Tento typ obchodníka zůstal někde v první republice „uctivý služebníček“ nebo se značně podobá filmovému Glumovi „pánešek má miláška“. A nejvíce ženy „potěší“ oslovení PANINKA.

Z mé zkušenosti většina žen ani zákazníků nehledá služebníčka. Hledáme partnera, ať již životního nebo sexuálního. Hledáme partnera, který pro nás bude mít přidanou hodnotu a pomůže nám s našim byznysem. Takže pamatujme si: SERVILNOST NÁM V DOBĚ ŽENSKÉ A ZÁKAZNICKÉ EMANCIPACE DVEŘE NEOTEVŘE. JE TŘEBA BÝT VNÍMAVÝ, VSTŘÍCNÝ A GALANTNÍ, ALE NE SLIZKÝ.

2. SEBEJISTÝ FRAJER

Druhý nejčastěji zmiňovaný odpuzující typ je sebejistý frajer. Sebevědomí z něj přímo sálá. Kolem pasu má zavěšené skalpy doby(i)tých žen a jasně dává najevo, že druhá strana by měla být ráda, že se o ní zajímá. Toto bývá projev u mnoha obchodníků velkých nadnárodních firem. „Podívejte se na naše reference a vaše škoda, že se mezi ně nezařadíte. Asi jste nepochopili naší výjimečnost a velikost“. Alena z LinkedIn popisovala situaci, v níž obchodník po jejím odmítnutí vytočil telefon a před ní do něj řekl: „Paní nemá zájem o tuto jedinečnou příležitost, uvolněte produkt pro dalšího zájemce.“

ZÁKAZNÍCI I ŽENY CHTĚJÍ, ABYCHOM BYLI TROCHU DRZÍ. DRZOST NÁS ODLIŠUJE A UMOŽNUJE PŘEKRAČOVAT ZA(PŘE)ŽITÉ HRANICE. ALE NABÍDKA PŘEKROČENÍ HRANIC MUSÍ BÝT ÚMĚRNÁ ZÁJMU. A AROGANCE NEROVNÁ SE SEXY DRZOST.

3. NESROZUMITELNÝ INTELEKTUÁL

Kdo nemá krásu, nasadí intelekt. Dá se dlouze mluvit o dekadentním umění počátku minulého století nebo vrcholné formě romantismu. Můžeme kriticky probírat úchvatné herecké výkony v novém ázerbajdžánském filmu, kde zazněly celkem čtyři slova. Určitě se najde žena, která řekne „ó“ a získáte její pozornost, ale přiznejme si, že je velké množství těch, které to odradí. Chceme zaujmout, ne vyvolat pocit, jsem asi hloupá, protože tomu nerozumím.

A jak to souvisí s obchodníky? Nejsem z velké firmy, tak budu stavět na odiv svou odbornost. Vychrlím na zákazníka všechny zkratky a odborné výrazy. Zahltím ho naším hlubokým odborným vhledem. Když tomu rozumím já, musí tomu rozumět i on.

Odbornost je důležitá, ale nesmí nahrazovat společná témata.ÚKOLEM OBCHODNÍKA JE NALÉZT SPOLEČNÁ TÉMATA, NE OKAMŽITĚ PO OTEVŘENÍ DVEŘÍ UDĚLAT ZE ZÁKAZNÍKA PASIVNÍHO POSLUCHAČE CIZÍCH A MNOHDY NESROZUMITELNÝCH SLOV A ÚVAH.

4. SNAŽIVEC

Je na něm vidět, jak hodně se snaží. Jak moc se bojí, aby něco nepokazil. Jeho chování je až prosebné. Chybí mu nesnesitelná lehkost bytí. A pokud něco ve vás vzbuzuje, tak je to spíše lítost. A pokud v tom okamžiku nemáte mateřské ochranitelské pudy, tak vás to obtěžuje. Ženy dle jejich odpovědí neocení snaživé až přemlouvavé chování. A nesnáší sebelítost, sebemrskačství a absenci víry ve vlastní hodnotu.

Takový „Hujer“ je po nějakou dobu zábavný, ale velmi brzy to začne otravovat a následuje věta: „Hujer meteleskum bleskum!“

To neznamená, že by na straně obchodníka neměla být aktivita dobývání. Že by neměl vynaložit dostatek energie proto, aby se dostal přes dveře. Ženy chtějí, abychom se kvůli nim trochu zapotili, ale nesmíme tím potem začít být cítit.

ÚKOLEM OBCHODNÍKA JE VYVINOUT DOSTATEČNÉ ÚSILÍ PRO OTEVŘENÍ ZÁKAZNÍKA, ALE NESMÍ PŘEKROČIT HRANICI „HUJERISMU“. OPTIMÁLNĚ VYNALOŽENÁ SNAHA BÝVÁ OCENĚNA.

A s jakými muži jsou tedy ženy ochotny se dát do řeči? Podle jejich vlastních vyjádření jsou to muži vtipní a zábavní, zároveň pozorní a hledající společná témata. A pokud jsou k tomu aktivní, srozumitelní a vědomí si své hodnoty a ne jájínkují (od slova já) pouze o sobě, mají šanci otevřít dveře a získat časovou a pozornostní investici. Ale první předpoklad, dostat se za dveře je splněn.

VZKAZ PRO OBCHODNÍKY: NEČEKEJTE, ŽE VÁS ZA DVEŘE DOSTANE EMAIL. EMAILOVÁ STERILITA JE 5. ODPUZUJÍCÍ BOD!!!

32
školení zaměřených na akvizici nových zákazníků v roce 2022
35
tréninků směřujících k vyšší míře čerpání potenciálu stávajících zákazníků v roce 2022
33
workshopů zaměřených na firemní kultůru a motivaci v roce 2022
21
manažerských projektů v roce 2022

Kontakty Česká Republika

+420 608 919 260 Všechny kontakty

Napište nám zprávu

Ozveme se, jakmile to bude možné